Uverejnené 6.5.2021
10. máj je Svetovým dňom pohybom ku zdraviu, ktorý bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Cieľom je upozorniť verejnosť na súčasný sedavý spôsob života a nedostatočnú pohybovú aktivitu ako rizikový faktor mnohých chronických neprenosných ochorení.
Pohybová aktivita je v súčasnosti stále viac skloňovaná v súvislosti so zdravým životným štýlom. Jej význam je možné chápať vo viacerých dimenziách, najmä však z hľadiska prevencie voči civilizačným chorobám, ktoré sú vo väčšine prípadov podmienené práve nedostatkom pohybovej aktivity.
Celosvetovo sa odhaduje, že viac ako 60% dospelých nemá žiadny zdraviu prospešný pohyb. Každý rok zomrie takmer 1,9 milióna ľudí na dôsledky fyzickej inaktivity. S pohybovou aktivitou možno začať v každom veku najlepšie už od útleho detstva tak, aby sa stala prirodzenou potrebou počas celého života.
Je veľa dôkazov o tom, že nedostatok pohybovej aktivity je jedným z hlavných rizikových faktorov najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení :
- srdca a ciev
- cukrovky
- osteoporózy
- nádorových ochorení
- nadváhy a obezity
- ochorení pohybového aparátu
Pravidelný pohyb
- zlepšuje činnosť srdca, prispieva k adaptabilite organizmu na záťaž, a tým znižuje pravdepodobnosť vzniku srdečného infarktu
- zrýchlený krvný obeh pri výdatnom pohybe je akýmsi tréningom koronárnych ciev, prehlbuje dýchanie a uľahčuje lepší návrat žilnej krvi k srdcu a je zároveň najprirodzenejším tréningom bránice
- pozitívne ovplyvňuje krvný tlak
- pohybom udržujeme chrbticu a kĺby vo funkčnej zdatnosti, posilňujeme svalstvo, od ktorého je funkcia kĺbov a chrbtice závislá. Hoci len pravidelná chôdza je významnou prevenciou proti bolestiam chrbtice.
- pohyb uvoľňuje nervové napätie a má vplyv na duševnú sviežosť, prekrvenie a okysličenie mozgu. Zlepšuje schopnosť sústredenia, mnohým pomáha odstrániť problémy pri zaspávaní, zmierňuje bolesti hlavy, zmenšuje depresie a umožňuje ľahšie sa vyrovnať so stresovými situáciami.
- zvyšuje sa množstvo lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), znižuje sa pomer celkového cholesterolu k cholesterolu HDL, preto sa zmenšuje riziko artériosklerózy, t. j. kôrnatenia ciev.
- podporuje imunitný systém- organizmus je odolnejší proti mnohým chorobám alebo choroby prebiehajú miernejšie
- znižuje hladinu cukru v krvi- až 90% cukrovkárov je obéznych
- odhaduje sa, že fyzická nečinnosť zapríčiňuje okolo 10%-16% prípad cukrovky
- ľudia s cukrovkou, ktorí denne chodia 2 hodiny si môžu znížiť úmrtnosť a rovnako aj úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia
- aj mierna fyzická aktivita, ktorá trvá aspoň 30 min. denne zvyšuje citlivosť voči inzulínu
Medzi klasické pohybové aktivity môžeme zaradiť bicyklovanie, plávanie, beh, chôdzu, tenis, tanec a rôzne iné aeróbne aktivity (nepretržité).
Vďaka pohybu sme zdravší a krajší. Zvoľte si taký druh pohybu, ktorý Vám prinesie potešenie.