ÚVZ SR: V bazénoch musia mať plavky i tí najmenší, deti treba mať neustále pod dohľadom
Deti je potrebné pred vstupom do bazéna osprchovať, rovnako treba postupovať aj po ukončení kúpania – vtedy je vhodné použiť klasické mydlo, ktoré zabezpečí odstránenie bakteriálnej mikroflóry z kože a zbaví zvyškov chlóru. Dôkladné osprchovanie pred vstupom do bazéna môže znížiť riziko kontaminácie vody až desaťnásobne.
„Do troch rokov dieťaťa je potrebné mať v bazénoch plavky s priliehavou gumičkou okolo bruška a stehien. Kúpanie nahých detí nie je z hygienických dôvodov vhodné. Minuloročnú letnú kúpaciu sezónu mali práve detské bazény najčastejšie problém s kvalitou vody na kúpanie,“ vysvetlila RNDr. Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Tých najmenších je nevyhnutné počas pobytu vo vode stále upozorňovať na používanie toalety, rodič sa ich má pýtať na fyziologické potreby, pretože v zápale hry môžu na ne zabudnúť. Rovnako dôležité je upozorňovať na zákaz pitia vody z bazéna, deťom je potrebné veku primeraným spôsobom vysvetliť, prečo to robiť nemá.
Čítať ďalej: ÚVZ SR: V bazénoch musia mať plavky i tí najmenší, deti treba mať neustále pod dohľadom
ÚVZ SR: Sezóna pieskovísk je tu. Na čo všetko treba myslieť pri hre detí na pieskovisku
Prevádzkovatelia zariadení pre deti a mládež aj obce majú povinnosť pieskoviská pravidelne čistiť a udržiavať tak, aby sa na nich deti mohli počas celej sezóny bezpečne hrať. Stav pieskoviska pred vstupom dieťaťa by si mali vizuálne kontrolovať aj rodičia, pomôžu tak minimalizovať možné riziko ochorenia či poranenia dieťaťa.
Orgány verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor na úseku pieskovísk v zmysle zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a jeho vykonávacieho predpisu – vyhlášky MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská.
,,Podľa tohto zákona majú fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú zariadenie pre deti a mládež povinnosť zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie vonkajších i vnútorných priestorov zariadenia pre deti a mládež tak, aby nepredstavovali riziko v dôsledku mikrobiálneho a iného znečistenia,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Čítať ďalej: ÚVZ SR: Sezóna pieskovísk je tu. Na čo všetko treba myslieť pri hre detí na pieskovisku
ÚVZ SR: Ponúknite deťom vodu, odnaučte ich od sladených a energetických nápojov
Najvhodnejší nápoj pre deti je voda, na spestrenie pitného režimu im môžete ponúknuť nesladený bylinkový či ovocný čaj alebo nesýtenú minerálnu vodu. Dôležité je, aby mali zdravé nápoje k dispozícii počas celého dňa.
„Dodržiavanie správneho pitného režimu je jedna z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu. Platí to aj pre deti,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
,,Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg, u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti,“ uviedla docentka Jana Hamade.
Čítať ďalej: ÚVZ SR: Ponúknite deťom vodu, odnaučte ich od sladených a energetických nápojov
Ako zvládnuť nadchádzajúce horúčavy bez zdravotných rizík
Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Prinášame základné pravidlá prevencie proti následkom horúčav.
Čítať ďalej: Ako zvládnuť nadchádzajúce horúčavy bez zdravotných rizík
MZ SR/ÚVZ SR: Ochrana zdravia mladistvých
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR plánujú úpravou legislatívy posilniť prevenciu v oblasti ochrany zdravia mladistvých a zabrániť zvyšovaniu rizika vzniku rakoviny kože. V praxi to bude znamenať, že osoby mladšie ako 18 rokov budú mať zo zákona zákaz návštev komerčných solárií za účelom opaľovania sa umelým zdrojom ultrafialového žiarenia (UV).
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská považuje zmeny v poskytovaní služieb komerčných solárií za opodstatnené a pripomína, že zákaz vstupu pre osoby mladšie ako 18 rokov je aktuálne platný napríklad v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Nórsko, Kanada či vo vybraných krajinách Spojených štátov amerických.
Imunologický prehľad v SR v roku 2018 a úprava očkovacieho kalendára
Dokumenty:
Imunologický prehľad v SR v roku 2018 (.pdf 2,27 MB)
Úprava očkovacieho kalendára na Slovensku (.pdf 1 MB)
Informácia pre verejnosť – upozornenie pre spotrebiteľov – predaj kozmetického výrobku Perle Bleue prostredníctvom internetových obchodov
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje spotrebiteľov na predaj kozmetického výrobku Perle Bleue. Tento výrobok je ponúkaný cez rôzne internetové obchody (napr. https://natursolzone.com/421/perleara-m-med/gps/, http://perle-bleue24.com/sk/#vlastnosti-nho-produktu) pod rôznymi názvami (napr. Perle Bleue Visage Care Moisturise, Perle Bleue Active Age). Na uvedených internetových obchodoch nie je uvedený kontakt na prevádzkovateľa obchodu, taktiež nie sú uvedené obchodné podmienky.
Obchodnými praktikami vyššie uvedených internetových obchodov dochádza k porušeniu spotrebiteľských práv, najmä práva na informácie, práva na reklamáciu, práva na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu, práva na vrátenie kúpnej ceny a ďalšie.
Uvedené domény sú pravdepodobne registrované v Poľsku. Kontrolná činnosť orgánov verejného zdravotníctva v Slovenskej republike je v rámci kompetencií zameraná na podnikateľské subjekty so sídlom na území Slovenskej republiky.
V nadväznosti na vyššie uvedené, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia, týkajúce sa zakúpenia výrobkov prostredníctvom vyššie uvedených webových stránok.
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.
hlavný hygienik Slovenskej republiky
Radíme ako zvládnuť jarnú únavu
Zvýšený príjem vitamínov, polhodinová prechádzka denne, pravidelný pitný režim a dostatok spánku sú základ pre to, aby vás nezložila jarná únava. Lepšie ju zvládnete, ak sa pokúsite minimalizovať stresy, obmedziť pitie alkoholu ako aj fajčenie.
Pripravte svoje telo po zime na prechod do jari. ,,Jarná únava predstavuje súhrn nepríjemných pocitov, ktoré sa objektívne prejavujú u všetkých vekových kategórií populácie. Nejde však o diagnostickú jednotku, preto sa tento pojem v medicíne oficiálne nevyskytuje,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Zmena prijímania detí do predškolského zariadenia na základe ich očkovacieho statusu
Tlačová správa 20. marec 2019
Ochrana zdravia detí.
Do predškolského zariadenia budú môcť byť v budúcnosti prijaté len deti zaočkované povinným očkovaním. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva po odborných diskusiách, s cieľom prevencie a ochrany zdravia detskej populácie, navrhujú, aby bolo do predškolského zariadenia prijaté iba zaočkované dieťa. Navrhuje sa aj zrušenie sankcií za odmietnutie povinného očkovania.
Čítať ďalej: Zmena prijímania detí do predškolského zariadenia na základe ich očkovacieho statusu
Kliešte sa už začali prebúdzať, myslite na prevenciu!
Kliešte začínajú byť aktívne pri vonkajšej teplote od ôsmich do desiatich stupňov Celzia, tento rok zaznamenali ich výskyt rekordne skoro – už vo februári. Myslite pri pobyte v prírode na ochranu proti nim.
Informácie:
Nebezpečné kliešte (.pdf 916 kB)
Informácie na stránkach ÚVZ SR + letáky na stiahnutie (pod článkom)
Strana 26 z 30